Tatvan’a, Van Gölü’nü geçeceğimiz feribota yaklaştıkça, ortalık kara büründü ve manzara nefes kesiciydi.

Moira Dunworth, öğretmen ve araştırmacı, İngiltere

Beklentilerimizin aksine, konforlu, temiz, ücretsiz suyun, atıştırmalıkların ve çalışan elektrik prizinin olduğu dört kişilik bir kompartıman karşımıza çıktı.

Daniel ve Audrey, karı-koca hikaye anlatıcıları, ABD

Pek az istisna ile, neredeyse tüm yolcuların tamamı iltica etmeyi planlayanlardan veya aileleri ülkeden kaçmış olanlardan oluşuyordu. Kimi korku ile, kimiyse daha güzel bir hayat umudu ile doluydu.

Kiana Hayeri, belgesel fotoğrafçı

Yolcular, ayrılıp daha hiç bulunmadıkları topraklarda yeni hayatlarına başlamadan önce, çevresindekile göz kulak oluyor, yemeklerini paylaşıyor, müzik çalıyor, birbirlerine hikayeleri anlatıyorlar.

Gaia Squarci, İtalyan fotoğrafcı ve görüntü yönetmeni

İnanılmaz gürültü, nerede ne zaman olursa olsun uyuyabileceğime dair inancımı sarsıyor; sabahın erken saatlerinde 45 dakika sıra Türkiye’den çıkış için mührün basılmasını bekliyorum.

Taylor Davidson, girişimci ve fotoğrafçı

Kısa, dört vagondan oluşan trende restaurant da var, ancak yolcular kendi daracık kompartımanlarına sıkışmayı tercih ediyor. İran’da açık alanlar yasaklar, kısıtlamalar ve kontrolle özdeş, bu yüzden insanlar kendiliğinden, kendi olabildikleri dört duvar aralarına toplanıyor.

Laurance Cornet, gazeteci, ABD

Yemek vagonu 10 TL altı gibi makul fiyatlara çok güzel yemekler sunuyordu. Ancak ne istediğinizi anlatabilmek için vagondaki yolcularla konuşarak Türkçe’nizi geliştirmenizde fayda var. Patates ve kola istedim, sos ve süt alabildim.

Martin Anthony, İngiliz metalci

Kısıtlı İngilizcesine ve bizim hiç Farsçamız olmamasına rağmen, bizi çok sıcak karşıladı, şekerlerini paylaştı, Farsça deyimler öğretti ve Tahran’daki evine davet etti.

Laura & Paul, yazılımcı, ABD

Kondüktöre trende WiFi olup olmadığını sorduğumu hatırlıyorum. Tuhaf şekilde kondüktör tek kelime İngilizce konuşamıyordu, wifi veya internet kelimelerini bile anlamadı.

Koen Nijbroek, biyoinformatikçi, Hollanda

Tren fazla kalabalık değildi, bu yüzden 28 saatimizin tamamını aynı kompartımanda birlikte geçirdik ve herkesle tanıştık, çok iyi arkadaşlar edindik.

Bestami Köse, Interrail Turkey’nin kurucusu

Yemek vagonunda bir grup yabancı gezgin ile zaten misafirperver modda olan İranlılar arasındaki sosyalleşme tam gaz devam ediyordu.

Maria ve Ben, Romanyalı-Alman çift

Doğu Ekspresi ile karlı yüksek dağlar ve derin vadiler arasından süzülerek Kars’a ulaşılan at, muhtemelen Türkiye’deki en iyi uzun mesafe tren seçeneği. Bu rotayı tüm gezginlere özellikle tavsiye ediyorum.

Onur Uysal

Onur, demiryolu danışmanı, Türkiye

Bir gece treni olması gerekiyordu, ancak internetten Bulgaristan’da yol çalışmalarının devam ettiğini ve bu nedenle bağlantılı otobüslerin çalıştığını öğrendim. Şimdi gerçeği öğrenme zamanı.

Amy, sosyal medya yöneticisi, öğretmen ve gezgin

Üç vagonluk ekspresi dağlara çıkaran dizel motorun sesini duyabiliyordum.

Dusko, gezgin, Bosna Hersek

Neredeyse hiç el değmemiş ve hayranlık uyandırıcı doğada, ancak zaman zaman uygarlığının izlerine rastlanılabiliyordu.

Johannes Heger, iranrail.net kurucusu

Tahran’a giden bu trendeki kimsenin, varış noktasına ulaşmak gibi bir telaşı yok gibiydi.

Tristan, seyahat yazarı

Lokomotifler her zamanki gibi iyiydi, ve DE24 tarafından çekilen ağır karma tren yolculuğu pek eğlenceliydi, özellikle bizim gibi Pielstick motorlarını sevenler için.

Jools, makinist, İngiltere

Genelde acelesi olmayan, kafa dinlemek isteyen, yolculuğu gerçekten seven insanların kullandığı Doğu Ekspresi’nde dileyenler Ankara’dan Kars’a 1000 km boyunca, minimum 25 saat aralıksız kafa dinleme imkanına sahipler.

serhan sevin

Serhan Sevin, fotoğrafçı, Habertürk

Kahvaltı yine de lezzetliydi, ancak akşam yemeği tam bir hayal kırıklığı oldu.

Steve Hobson, İngilizce öğretmeni, Bilkent Üniversitesi