Özel Tren Turları

Özel tren turları Türkiye’de çok yaygın değil, ancak geçtiğimiz yıllarda başarılı örnekleri oldu.

Uluslararası Tren Turları

Jewels of Persia : Golden Eagle Luxury Trains tarafından organize ediliyor. Rota Macaristan-Romanya-Bulgaristan-Türkiye-İran. Detaylar için tıklayınız.

1001 Nights : Lernidee tarafından organize ediliyor. Yolculuk İstanbul’dan başlıyor ve İran’ın İsfahan kentinde sona eriyor. Detaylar için tıklayınız.

Yurtiçi Tren Turları

Bu turlar genellikle yurtdışındaki tren fanları tarafından organize ediliyor ve yolcu trenlerinin çalışmadığı rotalar öne çıkıyor. Bunların arasında buharlı lokomotiflerin de kullanıldığı turlar oldu.

Son organize edilenlerden bir tanesi Yunanistan-Bulgaristan-Türkiye turuydu. Eylül 2014’de PTG Tours tarafından organize edildi. Detaylar için tıklayınız. Turda Phil tarafından çekilen fotoğraflar için tıklayınız.

Bir başka yurtiçi tur da,  Toroslar turu oldu. Tur Yeşilhisar/Kayseri’den başlayıp Hacıkırı (Varda Viyadüğü)-Pozantı-Çiftehan-Ulukışla güzergahını izledi. Aşağıda Gabriel’in gezide yaptığı çekimlerle hazırladığı videoyu görebilirsiniz.

TCDD Vakfı’nın sahibi olduğu Raytur da bu tür tren turları düzenliyor. Raytur’un düzenlediği İstanbul-Selanik turu için tıklayınız.

***

Kapak fotoğrafı: Jeff Hawken