Sadece trenlerle yaşayabileceğiniz 10 eşsiz deneyim


7. Pijama partisi

Dört arkadaş uzun bir yolculuğa çıkıp, kah uyuyarak, kah sohbet ederek, kah oyunlar oynayarak vaktin nasıl geçtiğini anlamadan hedefinize varabilirsiniz. Türkiye’de dört kişilik, bazı ülkelerde 6 kişilik versiyonu olan kuşetli kompartımanlar çoğu gece treninde bulunuyor. Ankara-Kars, İstanbul-Sofya, Ankara-Tatvan, İzmir-Konya bu keyfi sürebileceğiniz trenlerden bazıları.

Özellikle uluslararası trenlerde, yeni arkadaşlar edinmek isteyenler için de kuşetli vagonlar güzel bir alternatif. Tabii pişman olmak da olası.

Belgrad İstanbul yolcuları
Belgrad-İstanbul yolcuları. Foto: Onur Uysal
8. Yatak odanızı trene taşıyın

İki kişi akşam trene binip, içinde buzdolabı, lavabo ve masası olan odanıza çekilip, pijamalarınızı giyip yatağınıza uzanarak, beşik gibi sallanan rahat bir yatakta uykuya dalmak, sabah gitmek istediğiniz kente varırken uyanmak ister misiniz? Türkiye’deki gece trenlerinin hemen hepsinde yataklı vagon seçeneği mevcut.

Yazın çalışan Bükreş hattında içinde tuvalet ve duşu olan versiyonu da mevcut.

9. Dik dağlara tırmanış

Maalesef Türkiye’de henüz hiç bulunmayan bu tür trenler, dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle turistik rotalarda. En ünlüleri İsviçre’de. Zaman zaman trenin yüz metrelerce derinlikteki uçurumlardan geçtiğini görüp adrenalin salgılamak olası. Ancak bilin ki, oralardan geçmenin en emniyetli yolunu kullanıyorsunuz.

Pilatus train
Pilatus train
10. Ülkeleri keşfedin

Cruise gemilerine bindiyseniz, eşyalarınızı taşımak zorunda kalmadan pek çok şehri görmenin keyfini sürmüşsünüzdür. Geceleri uyuduğunuz bir odası, acıktığınızda gidebileceğiniz bir restoranı ve rota üzerindeki şehirleri gezmenize imkan veren duraklamaları olan gemilerin kara versiyonu da trenlerde var. En ünlüleri Moskova’dan Pekin’e uzanan Sibirya Ekspresi, Afrika’yı boydan boya geçtiğiniz Blue Train ve Hindistan’ı keşfetmeniz en keyifli yollarından biri olan Mahajaras Ekspresi. Çok pahalı olduklarını baştan söyleyelim.

Kapak Fotoğrafı: Bestami Köse ©

Reklamlar

Sorularınız/yorumlarınız

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.